27.12.2011
Vakka-Suomen Voiman alueella oli tiistaina kello 10 aikaan vielä noin 1 200 taloutta ilman sähköä. Vikoja on edelleen mm. Kodisjoella, Hinnerjoella, Laitilassa ja Lapissa. Vikojen korjaamiseen osallistuu noin 30 henkeä Vakka-Suomen Voimasta, Vertekistä ja Rauman Energiasta. Korjaukset ovat jatkuneet koko eilisen päivän ja yön.
Tapaninpäivän aamuna alkanut myrsky kaatoi runsaasti puita linjoille VSV:n alueella. Puut ovat aiheuttaneet monin paikoin laajaa tuhoa. Enimmillään sähköttä oli noin 12 000 asiakasta maanantaiaamun aikana. Pisimmillään sähkökatkot ovat kestäneet tähän mennessä yli 30 tuntia.
Käyttökeskuksesta arvioidaan, että pääosa vioista saadaan korjattua tiistain aikana. Pienjänniteverkon vikoja joudutaan korjaamaan vielä tämän jälkeen.
| ||
| Vakka - Suomen Voima Oy Vihtorinkatu 2/PL 11, 23800 Laitila. Avoinna arkisin klo 9-16 Katso kaikki yhteystiedot |
Asiakaspalvelu (02) 8800 880 Keskus (02) 85 061 |
|